İlk başta ikisi arasındaki farkı iyi anlamalıyız.

RED DOT:
Adı üstünde “kırmızı nokta”. Nişan alınırken, nişan alındığında sadece aşağıdaki fotoğraftaki gibi nota olarak gözüküyor.

[Resim: 6412Red_Dost.jpg]

Nokta, ya bir pil ile belitiliyor yada özel fosfor çubuklarlada sağlanabiliyor. Onun içinde aşağıdaki fotoğrafı görebilirsiniz.

[Resim: 5449924757245_925.jpg]

Bu sistemde sadece nokta elde edebilirsiniz. Teknik çizim aşağıdaki gibidir.

[Resim: 9420Red_Dot_Plan.jpg]

Bunlar farklı kasalarda ve modellerde olabiliyor. Hatta 9x zoomlu dürbünlerde bile Red dot olabiliyor. Ürün çeşitliliği fazladır.

Holografig sight:

Bununda adından anlıyacağımıza göre kırmızı nokta yerine belirlenmiş hologram gözükmektedir. Çalışma şeklide aşağıdaki gibidir;

[Resim: 1219Holographic-yansitma.jpg]

Aşağıda standart yansıtılan EOTECH hologram patternini görebilirsiniz;

[Resim: 8224EOTech_Hedef.jpg]

Şimdi gelelim yakınlaştırma hususuna.

Burada dikkat edilmesi gereken iki husus var.

1. Sight : Bu nişangahtır. herhangibir yakınlaştırması yoktur. Sigthlar da yakınlaştırma özelliğinin olabilmesi için “magnifier” eklenerek kullanılabilir. Tercihen 3x en idealidir ama 5x “magnifier”‘da tercih edilebilir.

2. Scope : Bu dürbündür. Dürbünler de adapte etmesi kolay olduğu ve büyük hologram koyup hedefin üstü kapanmaması için red dot kullanılır.

Hangisini kullanmalıyım?

Yakın temas için uygun AEG’leriniz varsa bunlarda çift göz kullanımlar için en ideali holografig sight’dır. Red dotta kullanılabilir ancak bu konu kullanıcıdan kullanıcıya farklılık gösterebilmektedir.

3x – 5x – 9x gibi dürbünlerinizde red dot olması size atışlarınızıda avantaj sağlayacağından olmasında fayda var.

2 YORUMLAR

  1. İyi günler, benim hatsan MP A modeli otomatik tüfeğim var avcı değil atıcıyım, hep dürbünlü bi tüfeğim olsun istemiştim bu yüzden bu tüfeği seçtim ama araştırmalarım sonucu bu tüfeğe dürbün takmak iyi randıman vermiyormuş, parana yazık dediler bende red dot takmaya karar verdim ve bitane buldum ve yakışlaştırma özelliğide var MODEL elcan specter dr style 4*32 zoom red-green dot bu otomatik tüfek için uygunmudur.. Şimdiden teşekkürler..

  2. Dürbünlü atışların belli bir disiplin içinde yapılması gerekmektedir. Bu ve sizin bahsettiğiniz ürün hızlı nişan alıp atış yapmanız için uygun olacaktır. Ancak bizim airsoftta kullandığımız ürünler replika olduğundan atışlılarda belli bir süre sonra bozulmalar olabileceğini belirtmek isterim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here