Airsoftta Vurulduğunuzu Nasıl Anlıyorsunuz?

Airsoft bir onur oynudur.

Airsoft hobisinde edineceğiniz arkadaşlıkların eşi benzeri yoktur. Çünkü oyun tamamen güvene dayalı oynan bir oyundur. Eğer dürüstlüğünüzden ödün vermezseniz edineceğiniz dostluklar bambaşka olacaktır.

Başka hiç bir müsabaka da, bu kadar geniş ve takip edilmesi çok zor alanda, karar mekanizması bireysel oyunculara bırakılmamıştır. Herkesin alıştığı müsabakalar da bu tür kararlar belli bir ispat yada sınırlarla takip edilir ve bu takipin kusursuz  olması için oyun alanları düzenlenir. Airsoftta yakın olan LaserTag oyunuda ki yelek sistemi ve Paintball daki boya sistemi takip ve ispat için vardır.

Airsoftta Vurulduğunuzu Nasıl Anlıyorsunuz?
Zombi olma…

Airsoftta bunlar yoktur, 6 mm çapında 0,20gr – 0,42gr ağırlığında,  atış yapıldığı hedefe çarptığında, direkt cilde temas etmediği sürece iz bırakmayan, hatta isabet ettiği yerden seken boncuklarla oynanmaktadır. Ancak Airsoft’ta atış yaptığınız oyuncuya boncuk değdiğini görseniz bile oyuncu “VURULDUM” demediği sürece vuruşlarınız geçersizdir. Sizin karşınızdaki oyuncuyu “VURULDUM” dedirtene kadar atış yapmaya devam etmelisiniz.(Makul olmalı)

Neden bunu diyoruz; çünkü karşı tarafın hissetmediği gibi, sizinde vuramamış olma ihtimaliniz yüksektir.

Ağızla değil boncuk atarak oynayacaksınız bu oyunu. “Arkadaşım vurulmadın mı?” ya da “Gelmedimi sana” gibi sözleri kesinlikle kullanmıyoruz. Aksi takdirde oyun dışı kalırsınız.

Şimdi diğer taraftan konuyu incelememiz gerekirse, her zaman vuran taraf siz olmayacaksınız, diğer oyuncularda sizi vuracak. Burada nelere dikkat etmelisiniz.

  1. Sadece acıya yada hisse odaklanmayın, aynı zamanda sese de odaklanın, ekipmana değen boncukları hissetme şansınız olmayacaktır ancak sesini duyabilirsiniz.
  2. Airsoft oyununda yaralanma yoktur. Boncuk kafanızdaki kaska, şaptanın uç kısımlarına yada sıyırıp geçse bile vurulmuş sayılıyorsunuz.
  3. Duvardan yada başka bir engelden sekip gelen boncuk geçersizdir.
  4. Çalı arkasındayken üstünüze dökülen boncuklar geçersizdir ancak inadına üstünüze peş peşe gelen boncuklar geçerlidir.
  5. Vurulduğunuzu sadece sizin fark etmeniz yeterli olacaktır. Etrafta kimsenin teyidine ihtiyacınız yoktur. Aynı şekilde atıcının nerede olduğunu görmemeniz atışın geçersiz olduğu gibi bir anlama gelmez. BONCUK deydiyse ÇIKACAKSINIZ!!!!

Peki vurulunca ne yapacaz diyenler bu videomuzu izleyebilirler.

Konuya girerken dostluklardan bahsetmiştik. Burada en dikkat etmeniz gereken husus vurulmadır. Eğer siz oyunlarda 5 dk daha fazla durmak için vurulduğunuzda söylemezseniz, Bir sonraki oyuna davet edilmezsiniz. Olsun başka bir yerde oynarım deme gibi bir lükste yok çünkü Türkiyede Airsoft grupları bu konuda iyi iletişim halindedir. Yapılacak her tür kuralsızlık tüm airsoft camiası tarafında bilinecektir. İstenmeyen adam olmamak için bu konuya çok dikkat edin.

OYUNLARDA VURULUP VURULMAMA DURUMU VARSA NE YAPMALIYIM?

Organizasyon başında size verilen brifingte size belirtilen saha amirine sorunu yaşadığınız kişiyi belirtmeniz yeterli olacaktır. Emin olun tek çözüm budur.

TAVSİYE

Oyun içi bu tür tespitlerin yapılabilmesi için aksiyon kamera kullanın!!

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here