Airsoft’ta Upgrade – Bölüm 1:Menzil ve İsabet oranı

Genel Yanlış Çözümler

Bu kılavuzda ele alınacak, büyük üreticiler ve satıcılar tarafından isabet ve menzil hakkında airsoft tutkunlarına işlenmiş, yanlış inanışlar şunlardır:

 • “Dar çaplı namlu (tight bore) her zaman daha iyidir” . Airsoft BB’sini (boncuk) etkileyen fizik olaylarının hatalı irdelenmesinin sonucudur.
 • “Piyasada satılan (modifiye edilmemiş) hopup lastikleri (bucking) ve “H” parçalar (nub) mucizeler yaratır” Hayır yaratmazlar.
 • “Yüksek FPS = daha fazla menzil” şart değil.
 • “Mağaza markalı parçalar ve BB’ler diğer ürünlerden daha iyidir” Satıcılar size satmak için bu ürünlerin kalitesi hakkında yalan bile söylerler
 • “Uzun namlu = daha fazla menzil ve isabet” Küresel BB ve hop up’ın davranışlarına dair yanlış bir yorum, doğru değil.
 • “Dürbünler, lazerler, nişangahlar atıcılık için gereklidir” Satıcılar tarafından yapılan pazarlama numarası.
 • “Susturucular BB’nin arkasındaki hava akışını etkilemeden airsoft oyuncağını susturamazlar” Yanlış anlaşılmış fikir.
 • “Gazlı oyuncaklar menzilde daha iyidir çünkü daha güçlüdürler” Gücün yanlış anlaşılması.

Namlu çapının darlığının menzil ve isabet ile ne alakası vardır?

airsoft inner barrel
airsoft inner barrel

Namlu çapı bir çok şeyi etkiler. 6.01 mm iç çaplı namlular uzun mesafe çatışmalar için iyi seçenek değildir. Bunun sebebi BB’nin, hopup tan gelen “hava yastığı” ile taşınması için daha az boşluk vardır. Orga, Miracle, TK twist gibi namlular bu felsefeyi izler: daha geniş namlu çapı daha istikrarlı hop (BB’ye verdiğimiz ters dönüş). FPS düşecektir, bu sebeple bu tip namlular (özellikle Orga 6.23) Polar Star (yüksek basınçlı hava ile çalışan sistem markası) sistemlerde veya modifiye edilmiş AEG veya GBB’lerde kullanılmaktadır. Bu tip oyuncaklar, BB’yi bütün namlu boyunca ittirecek havayı/gazı sağlamakla beraber, altına ve yanlarına yeterli hava vererek her defasında mükemmel hop sağlarlar. Ayrıca daha ağır BB ve efektif hopup sistemlerini kullanacak FPS’ye de sahiptirler. Bu sebeple, 6.03-6.05 iç çapındaki namlular, çap yükseltme kiti (bore up kit) takılmadan yüksek miktarda hava sağlamayacak AEG’ler için tavsiye edilir. Prometheus 6.03 mm namlular (uzunluğuna göre 50-80$ arasında değişmektedir), kısa ve orta menzilli çatışmaya girip seri otomatik atış yapanlar için ideal tercihtir. Kısa menzil airsoft oyuncakları için (GBB pistoller, AEP ‘ler, kısa namlulu tüfekler vb) PDI 6.01 SUS304 namlu mükemmel bir seçenektir. CQB isabetinde diğer bütün namlulardan üstündür. Eğer bu namlular size pahalı geliyorsa, Madbull 6.01 veya 6.03 veya PDI Raven namlular da iyi ekonomik seçeneklerdir ve oyuncağınızın standart namlusundan daha iyi olacaktır, sadece PDI SUS304 kadar iyi olamayacaklardır. Uzun mesafe angajmanlar için PDI 6.05 (90-160$) bu kategoride liderdir. Az hava sağlayan AEG’ler veya standart GBB ler için, çok iyi kalitede namlu iç ve hopup “hava yastıklaması” için mükemmel denge sağlar. Eğer 75m menzil istiyorsanız ve hava miktarını sağlayabiliyorsanız, ağır BB ve iyi bir hopup düzeni ile Orga 6.23 namlu en iyi ve istikrarlı ters dönüşü sağlayacaktır. Bu namlunun gerçek potansiyeline ulaşacak miktarda havayı sağlamak, piston-tahrik sisteminden dolayı AEG ile zordur. Elektro-pnömatik (Polar Star) veya gazlı oyuncaklar daha iyi seçeneklerdir. Eğer karar veremiyorsanız ve her duruma uyum sağlayabilecek bir namlu istiyorsanız, PDI alamayan ve Orga için yeterli havayı sağlamayanlar için Miracle namlu en doğru çözüm olacaktır.

Özetlersek:

 • En iyi CQB namlu: PDI 6.01 (Ekonomik tercihler: Madbull 6.01, PDI Raven veya Angel Custom 6.01)
 • En iyi orta menzil namlu: Prometheus 6.03 ((Ekonomik tercihler: Madbull 6.03 veya Matrix 6.03)
 • En iyi uzun menzil namlu: PDI 6.05 veya Orga 6.23 eğer yeterli hava sağlanabilirse Orga menzile en iyi etki edecek olandır. 6.23 için yeterli havayı sağlayamıyorsanız Orga 6.10 namluda satıyor. (Ekonomik tercihler: Yok, yüksek performans = yüksek maliyet)
 • En iyi genel amaçlı namlu: Miracle namlular (AEG sistemlerde iyi çalışıyorlar)
 • Standart ve ucuz namlulardan uzak durun: (JBU, Classic Army, basit çelik namlular, mağaza markaları vb.) ve 40$ lık namlunun 160$ dolarlık namluyu alt ettiğini iddia eden reklamlara inanmayın, doğruı değil.

Namlu Uzunluğu Önemli mi?

airsoft namlu uzunluğu
airsoft namlu uzunluğu

Evet ama bir yere kadar. Çoğu kişi, fizik kanunlarının içgüdüsel yorumlaması olarak, daha uzun bir namlunun BB’yi hedefine daha istikrarlı “kılavuzlayacağına” inanır. Bu yanlış. BB ne kadar çok temas ederse, hop (ters dönüşü) o kadar bozulacaktır ve bu 50 metre ötesindeki mesafelerde istikrarsızlık yaratacaktır. 6.01 namlular bunun için yakın mesafede iyi isabet gösterirler, BB’nin rotadan sapacak vakti yoktur. Yine de, bir BB 100mm namludan 300 metre mesafeye gidebilecek dönüşü elde edemez, namlu ve hopup düzeni ne kadar iyi olursa olsun. Bu durumda hangi uzunluğu hedeflemeliyiz? Airsoft camiasında genel referans olarak 455 mm en isabetli uzunluk olarak kabul edilir. Hop dönüşünü elde etme ve “aşırı” hop arasındaki mükemmele dengeyi sağlar. Eğer namlu daha uzun olursa BB namlu ile daha fazla temasta olacaktır. Bu da BB’nin ters dönüşünü bozabilir veya BB etrafındaki hava akışını keserek hop’un etkisizleşmesine yol açar. 455mm, BB’nin ters dönüşünün “stabilize olduğu” fakat ilk dönüş yönünün değişmediği uzunluk olarak kabul edilmiştir. Diğer bir deyişle, daha uzun veya kısa namlulara göre, her bir atışın ters dönüşü birbirine en yakın ve en istikrarlı halde olur. Peki bu 300mm veya 500mm namlular daha az isabetli mi demektir? Biraz ama oyun sırasında farkı hissedemezsiniz, özellikle de 70 metreden önce. O yüzden koşa koşa her oyuncağınıza 455 mm namlu takmayın. 260-500mm saha oyunları için gayet iyi çalışacaktır ve oynama stilinize yada oyuncak platformunuza daha iyi uyum sağlayacaktır.

Ana nokta, uzun namlu daha fazla menzil ve isabet demek değildir. Sadece oyuncağınızın daha uzun olacağı ve gazlı/yaylı ise biraz daha yüksek FPS vereceği anlamına gelir. Daha uzun namlular sadece FPS’yi arttırır, isabeti ve hareket kabiliyetini azaltır. Eğer AEG kullanıyorsanız, yeni namlu uzunluğunuz için yeni bir silindir veya çap yükseltme kiti (bore-up kit) satın almanız gerekecektir çünkü dişli kutusunda geri çekilen piston az önce yollanan BB’yi namludan çıkmadan geri “emebilir”. Bu da tam yüksek atış hızına sahip platformalarda otomatik atışlarda kilitlenme-tutukluk yapabilir. Dişli kutusu da uzun namludan gelen hacim artışına uygun miktarda havayı sağlamayabilir.

500mm den uzun namlulardan uzak durun, hem isabetinizi azaltır hem de zaman zaman oyuncağınızı taşımayı sinir bozucu hale getirebilir. Yine de herhangi bir namlunun etkinliğini arttıracak modifikasyonlar vardır, namlu honlama ve LRB mod gibi. Not: Tavisyemiz mevcut namlunuza temizlik dışında bir müdahele de bulunmamanız.

FPS = Menzil midir?

airsoft yay fps
airsoft yay

Hayır. FPS, BB’nin hedefinize ulaşma zamanını azaltır ve vurabilirseniz hedefinize daha fazla rahatsızlık verebilir. FPS bu anlamda menzilinizi uzatmaz. Ancak, daha ağır BB’ler kullanmanıza imkan sağlar, bunlarda eğer yeterli hop verilebilirse daha uzun mesafeye gidebilir. .30g -.43g BB ler, eğer oyuncağın hopup düzeni yeterli ters dönüşü sağlayabilirse, uzun menzil performansını oldukça arttıracaktır. Bu yüzden sniper (keskin nişancı oyuncakları) ve DMR oyuncaklar genelde daha yüksek FPS’ye sahiptir, daha ağır BB’leri kullanmak için. 450-550 fps, .32g ve daha ağır BB’lerin kullanımına izin verecek, buda 350 fps AEG ile .20 veya .25 kullanan oyunculara karşı avantaj sağlayacaktır. Bu ağır BB’ler havayı daha iyi yaracak ve uzun menzillerde daha düz uçacaklardır. Evet daha yavaş uçacaklardır ancak FPS düşüşü menzil artışı ile kıyaslandığında çok daha azdır. Aynı zamanda ağır BB enerjisini ve hızını havadayken daha uzun süre koruyacaktır bu yüzden de hedef hafif bb lere göre biraz daha hissedecektir. Bu yaylı oyuncak kullanan keskin nişancılara yardımcı olur çünkü karşıdaki oyuncu 50 metre uzaktan gelmiş, enerjisini rüzgardan, çalıdan vs kaybetmiş .20g BB ile tek vuruluşu hissetmeyebilir. .43g BB ise enerjisini daha uzun süre koruyacak ve daha iyi hissedilecektir. Yani diğer bir deyişle, yüksek FPS ler daha ağır BB ler ve daha fazla hop kullanarak menzil uzatmaya yardımcı olur ama tek başına pek bir etkileri yoktur. 350 FPS üzerinde 500 FPS civarına gelene kadar menzilde fazla bir iyileşme olmaz. 300 FPS bir oyuncak, aynı namlu ve hopup düzenine sahip ise 400 FPS oyuncak ile yakın performans sergileyecektir.

Hopup : Uzun Menzil İstikrarının Anahtarı

airsoft hup-up
airsoft hup-up

Hopup ünitesi genellikle çoğu kişi tarafından dikkate alınmaz, namlunun veya güç kaynağından (dişli kutusu, gaz valfi, yay vs.) gelen FPS nin gölgesinde kalır. Neden 250 FPS Tokyo Marui oyuncakları 420 FPS JG oyuncaklarından daha uzun menzile sahip? Mesele hopup. Hopup iyileştirmesi, tecrübeli her airsoft oyuncusunun, oyuncak modifiye ederken ki ilk önceliği olmalıdır. Oyuncağın kullanımına göre hop up’ın değişik uygulamaları vardır.

Keskin nişancılarda, en hayati ve en önemli parçadır ve daha ağır BB’leri kullanabilmek için odak noktasıdır. CQB oyuncaklarında veya GBB pistoller gibi ikincil oyuncaklarda çok ihtiyaç değildir. Ancak, her iki durumda da isabet için istikrarlı hopup şarttır.

Keskin Nişancılar (sniper)

airsoft sniper
airsoft sniper

Sniper oyuncaklarda, hop-up FPS ile birlikte oyuncunun hangi BB’yi kullanabileceğini belirleyecektir. Keskin nişancı her zaman mümkün olan en ağır BB’yi ister, çünkü trajektuarı ve hızını en uzun mesafe koruyacaktır. Amerika’da çoğu oyun alanı yaylı kurmalı oyuncaklar için 500 veya 550 FPS limit koyarlar, çoğu keskin nişancı oyuncularda bu limitleri hedef olarak alırlar. Bu FPS’ye ulaştığınızda sıra hop up ünitesi, kauçuğu (bucking) ve iç parça (nub) seçmeye gelir. Standart yaylı oyuncaklar için (APS – Type 96 ve VSR en popüler iç sistemlerdir) stok hop up üniteleri iyi seviyededir ve her zaman değiştirilmesi veya yükseltilmesi gerekmez. Bunun yerine, kendin-yap tipi modifikasyonlar istikrarlı ve dengeli hop ile beraber çok iyi hava yalıtımı sağlamak için en iyi çözümdür. Bu oyuncağa bağlıdır: Tokyo Marui oyuncakların kendi hop up üniteleri çok takdir edilir ve en iyilerden biri olarak değerlendirilir. Ama AGM, Matrix, Snow Wolf gibi veya başka “ucuz” oyuncaklarda hop up ünitesi değiştirilmelidir. (tekrarlarsak, modifikasyonlar yapılabiliyorsa şart değil). Bununla ilgili araştırılacak ve öğrenilecek en iyi modifikasyonlar: TDC modifikasyonu, teflon bant modifikasyonu, düz hop, hop up kolu modifikasyonu/sıkıştırma ve yeni bir üniteye 60$+ harcamadan performansı çok yükseltecek diğer modifikasyonlar. Eğer yeni bir üniteye ihtiyacınız varsa, Angel Custom ve PDI tavsiye edilir. İç namlunuzun hop up kauçuğunun altına giren kısmına ve üstüne teflon bant sararak hava sızdırmazlığını arttırdığınızdan emin olun. AEG için yapılmış kauçuklar, GBB/sniper için yapılmış kauçuklar kadar iyi sızdırmazlık sağlamazlar. Hava sızdırmazlığı, isabetli hop up üniteleri ile alt seviyeler arasındaki farkı oluşturur; aynı zamanda sıfırlamayı daha iyi korumayı sağlar ki keskin nişancı oyuncakları bu konuda iyi olmalıdır.

AEG’ler:

 

airsoft aeg
airsoft aeg

AEG’ler için bol miktarda hop up ünite çeşidi bulunmaktadır. Ortak platformlar için, Prowin markası, sağlam işçiliği, sıkı hop up kol ayar sistemi ve hava sızdırmazlığı olarak en iyi seçenektir. Oldukça namlu dostudur ve birçok markanın namlusuyla iyi çalışır (en iyi Orga veya PDI namlu ile). Eğer klasik hop up teker ve kol ayarlı tasarımı tercih ederseniz, Prometheus NEO Strike çok iyi bir çözümdür ve Prowin ile eşdeğerdir. Eğer oyuncağınız için Prowin veya Prometheus hop up ünitesi bulamazsanız, standart Tokyo Marui üniteleri de gayet iyidir. Eğer bu da bir opsiyon değilse, Element iyi polimer hop up üniteleri yapmaktadır. Evet plastikler ama en iyi markaların hemen ardından onlarla iyi rekabet ederler. Klasik olmayan nadir airsoft oyuncağınız için hala bir ünite bulamadınız mı? Teflon bant modifikasyonları ve hop up tekerini/kolunu şimlemekte (shimming- değişik yöntemlerle boşluk ve oynama paylarını kaldırma – sıkıştırma) hop up ünitenizin performansını arttırmak için iyi bir yoldur. Eğer teknik beceriniz varsa, nozzle giriş yoluna ve besleme tüpüne O-ringler için kesikler açmak, oyuncağınızın hava sızdırmazlığını ve beslemesini iyileştirecektir. Tercihen, eğer diğer hiçbir şey uygulanamıyorsa G&P gibi metal bir hop up ünitesi edinin.

Gazlı Oyuncaklar ve Pistoller:

airsoft gbb pistol
airsoft gbb pistol

GBB’ler ve NBB’ler için bol miktarda hop up ünitesi geliştirme parçaları piyasada bulunmaktadır. PDI, GBB pistoller için bazı parçalar yapmaktadır. GBB pistol kullanıcıları için, eğer biraz araştırma yapmaya niyetiniz varsa, AIP ve Nova Brass iyi hop uplar yapmaktadır. GBBR oyuncaklar için Angry Gun ve RA-Tech satın alınabilir seviyede sıradışı parçalar yapmaktadır. Bunlarıu bulamazsanız Tokyo Marui hop up üniteleri de iyi bir tercihtir. Gazlı oyuncaklar için iç aksesuarlar daha azdır, bu tüzden R-hop veya düz hop gibi kendin-yap modifikasyonlar sık kullanılır. Ama çoğu iyi işçiliğe sahip hop up üniteleri ile gelir, özellikle KWA ve Tokyo Marui GBB’ler.

Şimdi, hop up bulduğumuza göre nub (iç parça) seçmemiz gerekli. Bu, hop up kauçuğuna (bucking) bastırarak hop yaratan parçadır. Bunun için birkaç iyi opsiyon var. İlk konuşacağım R-hop. R-hop, hop up kauçuğunun altında, namludaki hop up penceresine takılan küçük bir yama şeklinde kauçuk tipi malzemedir. Bu sadece çok tecrübeli tekniker ve hobicilerin içindir çünkü bol miktarda ayarlama ve test yapılması gerekir. Bir nub kesilmeli, hop up kolu ayarlanmalı ve yama mükemmel bir şekilde kesilmeli ve zımparalanmalıdır. Eğer doğru yapılırsa sonuçlar inanılmazdır. R-hop ile yüksek kalite bir namlu, hop up ünitesi, kauçuk ve yüksek kaliteli ağır BB kullanıldığında 75-90 metre menzile erişilebilir. Eğer bunu deneyecek kadar kendinize güveniyorsanız, ucuz bir Matrix namlu alın ve nasıl yapılacağına dair araştırma yapın, sonra kendi PDI veya Prometheus namlunuza takmayı deneyin. IR-Hop soğuk coğrafyalar için daha iyi bir tercihtir, standart R-hop yaması soğuk havalarda çok iyi performans göstermez.

Eğer tecrübeli bir teknisyen değilseniz ama yine de biraz bilginiz/tecrübeniz varsa, düz hop iyi bir tercih olabilir. Bunu tercih ederseniz, Orga namlular bu sistem için hazır kesilmiş olarak geliyor. Yoksa, kauçuğunuz (bucking) içindeki her şeyi tıraşlamanız gerekmektedir. Youtube’da bununla ilgili (flat hop) videolar mevcut. Düz hop; R-hop kadar (veya hop up’ta son nokta ER-hop kadar) iyi değildir ama yakındır. Düz hoplar için özel nub’lar vardır. Mesela Namazu nub, stok nub’ınızı ve ayar kolunu modifiye etmek yerine kullanılabilir. Eğer bunlar yoksa, H-nub veya Konkav spacer da olur. Bunları monte etmek için kendinize güvenmiyorsanız (bazı hop up ünitelerinde zor olabilir), standart nub da şimdilik idare edecektir.

Şimdide kauçuklara (bucking) bakalım

airsoft kauçuk (bucking)
airsoft kauçuk (bucking)

Eğer R-hop veya düz hop takıyorsanız, Prometheus kauçuk iyi bir tercihtir (Prowin hop up ünitesi ile kullanmak için tıraşlanması gerekebilir). Eğer bütçeniz kısıtlıysa, Lonex 70° kauçuk çok iyidir ve yarısından daha az bir fiyata neredeyse aynı performansı verir. Lonex bulamazsanız Maple Leaf veya Systema’da bakabilirsiniz. Sadece standart kauçuk ve nub kombinasyonunu modifikasyon yapmadan kullanıyorsanız, PDI “W” tutacağı da isabetli bir hop için iyi bir tercihtir. Başka iyi bir tercih ise REAPS A+ kauçuktur. Bu kauçuk tam otomatik oyuncaklar için idealdir, menzilinizi arttırır ancak isabeti biraz düşürür. Ancak ayar yapıldığında REAPS kauçukta gayet iyi çalışır. Madbull “Shark” ve Angel Custom kauçuklarda ortalamadır ve oyuncak iç aksamları konusunda tecrübesi olmayan oyuncular için standart kauçuktan iyidir.

BB Ağırlığı, Boyutu ve Markası

airsoft bb
airsoft bb

“BB’niz kadar iyisinizdir”. Airsoft camiasında baş döndürücü miktarda BB kombinasyonu var. Her airsoft oyuncusunun amacı, hangi oyuncağı kullanırsa kullansın, en doğru BB ağırlığı ve boyutunu bulmak olmalıdır. 8mm oyuncak kullananlar için çok fazla seçenek yok ki bu oyuncaklar genelde pompalılar oluyor, o yüzden isabet orada çok önemli değil. Aynı zamanda büyüyen yüzey alanından dolayı daha fazla sürtünmeye mağruz kaldığı için isabet yönünden avantajlı değiller. 6mm BB’ler için ise sabit kullanmanız gereken birkaç marka var. 6.01 ve 6.00mm çapında namlu kullananlar (KWA ve KSC oyuncaklar), KWA ve KSC nin kendi BB’lerini kullanmak isteyebilirler çünkü çapları 5.88mm dir. 6.02mm ve daha dar namlular ile çok iyi çalışırlar çünkü polisajları, kalite kontrolleri, dış şekil istikrarı ve ağırlık istikrarı çok iyidir. Ancak ağırlık seçenekleri sınırlıdır. 6.03 ve daha geniş namlu kullananlar için ise standart 5.95mm BB iyi bir seçenektir. Bunlara Maruzen, Bioval, Madbull, WE-Tech, Maxi, G&G, Elite Force, Goldenball, King Arms, Excel ve Airsoft Elite dahildir. Sıra ile en iyileri: Maruzen, Biovall, Goldenball ve Madbull’dur. Yine de oyuncağınıza bağlıdır. Oyuncağın, FPS’si, namlu çapı, hop up kuvveti, hava çıkışı (FPS değil, havanın hacmi) ve atış modu (seri otomatik, tekli veya kurmalı) hangi BB nin en iyi olacağını belirler. İleri matematik hesapları ile namlu çap uzunluk ve hava hacmi ve bunların haricindeki eser miktarda değişkeni hesaplamadan yapılacak en iyi şey, bütçeniz dahilindeki markalardan az miktarda alıp denemektir. Oyuncağına göre BB seçmek, BB’ye göre oyuncak seçmekten daha iyidir o yüzden keyfini çıkarın. Değişik BB’leri ile birkaç şarjör doldurun (karıştırmamaya dikkat ederek), gruplamalarınıza ve hop up ın hangi menzilde BB’yi düzelttiğine bakın. Hangi ağırlığı alacağınızı bilmiyor musunuz? O zaman referans olarak bu tabloyu kullanabilirsiniz:

 • 280-300 FPS: .20g ‘dan ağır kullanmayın ama hop up ınız ortalamadan iyi ise .23 deneyebilirsiniz.
 • 300-350 FPS: .25g eğer hop up’ınız baş edebiliyorsa iyi bir seçenektir. .20g da hala burada çalışır ve uygundur ama biraz daha ağır deneyin, .23 veya .25 gibi.
 • 350-400 FPS: Bu hızlarda, hop up sisteminize bağlı olarak, .30g a kadar .25g ve yukarısını hedefleyin. İyi ayarlanmış oyuncaklar bu BB ağırlığı ile uzak menzilde hafif BB’lere göre yüksek performans gösterir.
 • 400-450 FPS: DMR rolünü mü hedefliyorsunuz? Düzgün bir hop up ayarı ile en azından .28 deneyin. Çok iyi sonuçlarla .36g da mümkün.
 • 500-550 FPS: Uzun menzil atıcılığı alabileceğiniz en ağır ve en kaliteli BB’yi gerektirir. .32g dan .43g a kadar “ıslık” sesi isteyenler için tavsiye edilir. Ağır bir BB ve iyi bir ters dönüş havayı yararken ıslık sesi çıkartır. Sabırlı ve dikkatli bir teknisyen ve atıcı, oyuncağı ile 75-90 m menzile erişebilir.
 • 600 FPS ve fazlası: Birinin canı yakacaksınız. Buna izin verecek bir oyun alanı bulmak konusunda bol şans. Eğer siz ve arkadaşlarınız, kendi aranızda özel oyunlarda kullancaksanız, tam yüz koruma ve bacak arası koruma takın ki çirkin ve çocuksuz olmayasınız. 550 FPS üzeri hiç deneme yapmadım o yüzden tavsiye veremem.

* Bu rakamlar sadece referans amaçlıdır. Her oyuncağın düzeni farklı ve eşsizdir. Benim tecrübelerime göre, bu rakamlar iyi bir isabet sağlamak için kriter olarak alınabilir, ama aynı zamanda karşınızdakinin vurulduğunu söylemesini sağlar. Düşük FPS daha iyi isabet sağlar ama bazı oyuncular söz konusu olduğunda onur sisteminde komplikasyon yaratabilir.

Güç Sistemleri:

airsoft pil, gaz, hpa ve yay
airsoft pil, gaz, hpa ve yay

Bir airsoft oyuncağında kullanılabilecek birkaç çeşit güç sistemi vardır: pil, gaz, HPA ve yay. Her sistemin avantajları ve dezavantajları vardır, henüz bilmiyorsanız inceleyelim:

Pil: Elektrikli oyuncaklar (AEG ve AEP), düzgün hava geçirmezliğe sahip olduğunda oldukça istikrarlıdırlar. İstikrar = isabet. Bunlar yakın ve orta menzilli angajmanlar için iyidir, çünkü yüksek şarjör kapasiteleri sayesinde uzun süre boyunca otomatik atış yapabilirler. İsabet olarak, AEG’ler operasyon menzillerinde (30-60m) oldukça istikrarlıdırlar. Genel kullanım için ana tercihlerdir. Eğer ağır geliştirmeler uygulanırsa (R-hop/flat hop, PDI namlu, ağır BB, yüksek kalite hop up ünitesi ve istikrarlı FPS) 75 metre menzil görülebilir. Bu çok uç noktadır ve yüzlerce dolar ve saatlerce işçilik gerektirir.

Gaz: Gazlı oyuncaklar ya GBB’dir yada NBB (tepmeli veya tepmesiz). Yüksek hacimli gaz çıkışı saysinde (CO2, yeşil gaz, propan, kırmızı gaz) bu oyuncaklar AEG’lere göre avantajlıdır ve ağır BB’ler kullanabilir, daha az hop ile BB’ye daha fazla ters dönüş verebilir ve geniş hacimli Orga gibi namlular kullanabilirler. Yalnız gaz, FPS çıkışı olarak istikrarlı değildir, şarjör kapasitesi sınırlıdır ve geliştirme parçaları piyasası sınırlıdır. Geri tepmeden kaynaklı yüksek vibrasyonlar namlu performansını etkileyebilir ve her atışta namluya püskürtülen gaz düzenli temizlenmezse tutukluk veya performans düşüşüne sebep olur. Gazlı pompalılar, CQB oyuncular için iyi seçeneklerdir çünkü bahsedilen dezavantajlar onları pek etkilemez. Gazlı oyuncaklar aynı zamanda gerçekçi kullanım şekline sahiptir ve bu yüzden oyuncuları kendilerine çekerler. GBB pistoller, yedek oyuncak olarak ilk tercihtir çünkü küçük platformda yüksek güç sağlarlar. Gazlı oyuncakların harika tetik tepkileri vardır ve namludan ittirilen yüksek gaz hacminden dolayı, daha iyi menzil için geniş çaplı namluları kullanabilirler. Yalnız doğru hop up penceresine sahip namlu bulmak kolay değildir.

HPA: HPA güçlü airsoft oyuncakları aynı zamanda elektro-pnömatik olarak da anılır. En popülerleri Polar Star serisi oyuncaklardır. Bunlar, basıncı kontrol edilen bir tanktan gelen yüksek basınçlı hava kullanırlar, tıpkı paintball gibi. Bu sistem AEG’lere göre hava çıkış yönünden üstündür çünkü hava miktarı oyuncağın içine gizlenmiş pilli bir FCU (atış kontrol ünitesi) tarafından kontrol edilir. Polar Star’lar Orga namlulara ve uzun namlulara modifikasyon gerektirmeden daha kolay adapte olurlar. Aynı zamanda kapalı sürgü şeklinde de gerçek bir tüfek sisteminde çalışabilirler. Bu sistemde BB beslenir ve tetik çekilince gönderilir, AEG’lerde ise BB beslenirken gönderilir. Bu sistem BB2nin hop içinde istikrarlı bir şekilde yerleştirilmesinden dolayı atış istikrarını arttırır. Polar Star’lar aynı zamanda her atış arasındaki süreyi ayarlama fonksiyonuna sahiptir, bu sayede mükemmel atış istikrarı ve besleme sağlayabilirler. Gazlı oyuncaklar HPA’ya çevrilebilir ve gazlı sniper’dan çok iyi bir istikrar elde etmek için iyi bir yöntemdir. Daytona oyuncaklar HPA güçlü geri tepmeli oyuncaklardır ancak Polar Star gibi FCU yoktur. Pahalı olmasına rağmen (sadece Polar Star dişli kutusu 500$ civarındadır, hava tankı ve regülatör hattı hariç) üstünlüğünü kanıtlamış bir sistemdir. Atış hızı, besleme oranı, FPS, 2-9 çoklu atış modları, susturulabilme özelliği (içi süngerlenmiş bir taklit susturucu, Polar Star’ı efektif olarak susturacaktır çünkü tek ses kaynağı havanın namludan çıkmasıdır. AEG ve GBB’lerde ise asıl ses dişli kutusundan ve sürgüden gelir), hafifliği ve sağlamlığı Polar Starları piyasadaki en iyi sistem yapmaktadır.

Yay: Kurmalı sniper oyuncaklar ve pompalı oyuncaklar bu kategoriye girer. Yaylı sniperlar airsoft camiasında isabet ve menzilin son noktası olarak görülür. 500 FPS üzerindeki hızları sayesinde piyasadaki en ağır BB’leri kullanabilir ve .43g ve benzeri BB’lere ters dönüş vermeyi kolaylaştırırlar. Bu oyuncaklar kapalı sürgü sistemini kullanırlar, BB hop up içine yerleşir, bekler ve tetik çekilince gönderilir. Bu daha fazla istikrar sağlar. Aynı zamanda yay harika istikrar sağlar, kaliteli bir yay atış başına en fazla 5 FPS oynar. Özellikle Type 96 ve VSR-10 platformları başta olmak üzere, önemli markalardan bir sürü performans geliştirici parça bulunur. M24 ve M2 modelleri de popülerdir ve çoğu zaman APS/VSR parçaları ile uyumludur. Bu sebeplerle yaylı uzun oyuncaklar uzun menzil atıcıları ve keskin nişancılar için bir numaralı tercihtir. Ancak, yüksek performans = yüksek maliyet ve işçilik demektir. 100 metre maksimum menzilli bir sistemin maliyeti 500$ ı geçebilir. İyi bir sniper oyuncağında modifiye edilmemiş stok parça kalmaz ve saatlerce süren ayarlar ile iyi bir sonuç elde edebilir. Kesinlikle yeni başlayanlara uygun bir yol değildir.

Nişangahlar

Pahalı bir optik nişangaha sahip olmak oyuncağınızı daha isabetli yapar mı? Hayır. Atıcılık airsoft içinde geçerlidir çünkü atıcı hareket halindeki bir hedefe yüksek hızda bir obje göndermektedir. Yakınlaştıran dürbünlü yüksek kaliteli optikler, sıfırlamayı daha düzgün koruyacağı için yardımcı olacaktır. Ancak, kırmızı noktalar ve metal nişangahlar sadece namlunuzu doğru yöne çevirmekte yardımcı olacaktır. BB’nizin gidişini görmek hedefe direkt nişan almaktan daha önemlidir. Doğru sıfırlanmış bir nokta nişangah veya dürbün çok yardımcıdır ancak oyuncağı tutuşunuz, kullanışınız ve hedef alışınız da bir o kadar önemlidir. Oyuncağı doğru şekilde tutmak namlu oynamalarını ve sallanmaları en aza indirir, ateş ederken hareket etmemek de faydalıdır. Gerçek silah atış teknikleri airsofta tam uygulanabilir değildir çünkü tepme ve menzil çok daha azdır. Yine de temeller fayda sağlar, o yüzden duruşunuz ve tekniğinize dikkat edin. Oyuncağınızı kafası güzel isyancı gibi kullanmak sizi pek efektif kılmaz. Doğru atıcı duruşu isabetinizi biraz arttırır (özellikle ilk atışta, ki bu tehlikeyi bertaraf etmek yada oyundan çıkmak arasındaki farkı yaratabilir) ve eğer hedef 10 metreden uzaktaysa mutlaka nişangahınızı kullanıp nişan alın. Nişangahlarınızı sıfırlamak için harcanan vakit kendini oyun sahasında telafi eder.

Bazen Es Geçtiğimiz Şeyler:

 • Nişangah(lar)ınızı sıfırlayın ! Atışınızın nereye gittiğini doğru şekilde belirtmeyen nişangahların kimseye bir faydası yoktur. Ucuz bir namlu belirteci kullanın veya nasıl sıfırlayacağınızdan emin değilşseniz youtube videolarından bakın.
 • Namlunuzun yerine sabitlendiğinden emin olun! Çoğu zaman iç namlu dış namlunun içinde sallanır ve kullanıcı bu isabet dezavantajından habersizdir. Uydurma namlu sabitleyiciler veya şimler ile iç namlunuzun ucunu sabitleyin (iç namlunuz ile dış namluzunun ucunun arasına kağıt katlayıp sıkıştırabilirsiniz). Namlunun hop up içerisinde doğru şekilde oturduğundan emin olun (kolayca içeri veya dışarı kaymamalı, neredeyse hiç dönememeli – teflon bant ile kauçuğun (bucking) altından ve üstünden sararak bunu ve hava sızıntılarını engelleyin)
 • Namlunuzu ve Hopup ın BB’ye temas eden kısmını düzenli olarak temizleyin! Özellikle dar namlularda her çatışmadan sonra temizlenmelidir. Eğer hava yağmurlu ise, ortam tozlu veya kirli ise, oyuncağınızı kaldırmadan önce mutlaka namluyu temizleyin. Ayrıca, hop up içine fazla silikon SIKMAYIN, silikon yağ durdukça toz ve kir toplamaya müsaittir.
 • Şimleyebileceğiniz her şeyi şimleyin! Hop up kolunda yanal oynama olmasın, hop up tekeriniz ateş ederken dönmesin, hop up üniteniz titremesin … liste devam eder. Eğer tecrübeniz varsa, oyuna gitmeden önce mutlaka bunlara vakit ayırın.

Aşağı yukarı herşey den bahsettik. Bunun airsoft olduğunu unutmayın. Menzil ve isabet çok sınırlıdır. 100 metredeki insan boyutundaki sabit bir hedefi %30’dan fazla vurmayı beklemeyin ki bu oyuncağınız oraya erişebilirse. Bu noktaya gelebilirsiniz ama hem kaliteli parçalara yatırım yapmalı hem de şimleme gibi küçük detayları halletmelisiniz. Küçük detaylar bir arada çok daha fazla geri dönüş sağlar. Burada öğrendiklerinizle beraber sorularınızı varsa araştırma yapmaya devam edin.
Sorularınızı takım içinde paylaşarak hep beraber ortak çözümler bulabiliriz.

Terimler:

Hop up ünitesi (hop up unit): BB’yi atış öncesi sabit tutan, atış esnasında ters dönüşünü veren ünite. Genel olarak hop up odası (chamber), ayar kolu (hop up arm) veya tekeri (hop up wheel), hop up kauçuğu (hop up bucking) ve hop up nub’dan oluşur.

Hop up odası (hop up chamber): Hop up ünitesinin kabuğu görevi gören kısmı, bütün hop up parçaları buraya takılır. Metal veya plastiktir.

Hop up kauçuğu (Hop up bucking): İç namlunun ucunu saran, hop up odasının içinde namluyu sabitleyen ve namludaki pencereden BB’ye temas eden çıkıntısı bulunan kauçuk parçadır. Kauçuk sertlikleri, çıkıntı şekilleri farklılık gösterebilir.

Hop up nub: Kauçuğun namludan içeri çıkan kısmının arkasında duran, hop kolu vasıtasıyla yukarı aşağı oynatılarak BB ile kauçuğun temasını ayarlayan, stok oyuncalarda silindir şeklide olan küçük parçadır.

Hop up kolu/tekeri (hop up wheel/arm): Bir kaldıraç mekanizması ile nub’a bastıran ve bu baskıyı koruyan ayar sistemi. Oyuncak tipine göre kaydırmalı bir kol veya dönen bir tekerlek olabilir. Manivela etkisinden dolayı birkaç parçadan oluşur.

Nozül (nozzle): BB’ye arkadan temas eden hava çıkış kafasıdır. BB’yi hop up içine ittirmek görevinin yanı sıra silindirden gelen havayı BB’ye iletir. Silindir ile nozül arasındaki hava sızdırmazlığı çok önemlidir.

Şimleme (shimming): Bir parçanın sabitlenmesi veya oynama payının minimuma indirilmesi. Dişli kutularındaki dişlilerin yüksekliklerinin pullarla sabitlenmesi tipik örneğidir. Ancak monte edilen ve oynama payı olan her şey şimlenerek sabitlenebilir. Örneğin iç namlunun dışına, bant sararak veya sünger sıkıştırırak dış namlunun içinde oynamasını engellemek de bu işlemdir.

Sniper: Keskin nişancı demektir. Bu tip oyuncular genellikle gizlenerek ve uzak menzilden angajmana girerek oynarlar. Bu tip oyuncaklar, yüksek FPS ve menzilli, genellikle kurmalı veya tek atış kullanılan AEG’lerdir.

CQB (Close Quarters Combat): Çok yakın mesafe çatışmanın kısaltmasıdır. Örneğin bina içi çatışmalar bu kategoriye girer.

Pompalı Oyuncak (Shotgun): CQB için kullanılan, kurmalı, yaylı veya gazlı, aynı anda birden fazla BB atan oyuncaklardır.

 

Çeviren ve yorumlayan: Evren Özcan “Evo”
Kaynakça: http://www.ebay.com/gds/How-to-Increase-the-Range-and-Accuracy-of-Your-Airsoft-Gun-/10000000178075787/g.html

1 YORUM

 1. Airsoft siniper hakkınada neler var ono anlatıcam ben profosyonel airsoftcu yasin 4 yıl airsoft la ilgileniyorum siniper her şeyi değil mercekteki fosvoru gosterip makinizmayı ayarlayıp garlus iki mercek arasında olduğu icin cok fazal merceği stersinfor tan oluşuyor serkil ve terfiy onlara merceğin gücünü artırıp uzaktaki şeyler gosterir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here