Airsoft Oyunu Nasıl Oynanır?

Bu yazımızda sizlere airsoft oyununun nasıl oynandığını soru cevap şeklinde anlatacağım.

Airsoft Oyunlarını Kimler düzenler?

Airsoft oyunları, oyun grupları ve dernekleri tarafından düzenlenmektedir.

Airsoft takımları da kendi aralarında organizasyonlar düzenleyebilirler. Daha yeni iseniz sizlere oyun gruplarıyla irtibata geçmenizi tavsiye ederiz.

Derneklerin ve Oyun gruplarının görevleri.

 • Oyun kurallarının belirlenmesi.

  Airsoft Oyunu Nasıl Oynanır?
  Oyun öncesi hazırlık.
 • Oyun alanının, tarihinin ve senaryonun belirlenmesi.
 • Organizasyonu duyurmak ve kayıtları toplamak.
 • Oyunun ve senaryonun sevk ve idaresini sağlamak.
 • Oyuncaklarını atış hızını ölçerek kurallar doğrultusunda işaretlemek.
 • Oyun esnasında saha amirliği yaparak, oyuncuların kuralları doğru uygulayıp uygulamadığını takip etmek. Olası sorunlara çözüm bulmak.

Haftanın hangi günü ve saat kaçta buluşuluyor? 

Organizasyonlar genel olarak 15 gün aralıklarla pazar günlerine denk getiriliyor. Sabah 08:00’den akşam 16:00’a kadar devam etmektedir.

Kuralları ve senaryoyu nasıl öğrenebiliriz?

Organizasyonun duyurusunun yapıldığı yerde yazılmaktadır. Ancak tekrardan oyunlar başlamadan önce “GÜVENLİK BRİFİNGİ” peşinden “SENARYO BRİFİNGİ” yapılmaktadır.

Airsoft Oyunu Nasıl Oynanır?
Oyun öncesi brifing

OYUNLARDA KURAL HATASI YAPMAMAK İÇİN BRİFİNGLERİ CAN KULAĞI İLE  DİNLEYİNİZ!!!

Genelde oyunlar 2 senaryo üzerinden oynanıyor. “SON ADAM” ve “BAYRAK KAPMACA”. Bu senaryoları az çok sizlerde anlamışsınızdır. Arada kendine özgün senaryolarda oynanmaktadır.

Oyun için kaç oyuncuya ihtiyaç vardır?

Airsoft oyununu oynamak için minimum bir sayı yoktur, ancak keyifli oynanabilmesi için ortalama 10-20 kişi olunması ideal olacaktır. Ancak oyuncu sayısı alana göre değişiklik gösterebilir.

Takım ayarlaması nasıl yapılıyor?

Oyunlar genel olarak 2 takım üzerine kurgulanmıştır. Katılan oyuncular önce takımlar ve takımsız oyuncular olarak ayrılıyorlar. Daha sonradan eşit sayılarda olabilecek şekilde ayrılırlar, eğer sayı denk gelmez ise az olan takım sayıların eşitlenmesini talep edebilir.

OYUNLARA KATILMAK İÇİN TAKIM OYUNCUSU OLMANIZA GEREK YOKTUR.

Oyun süresi var mı?

Oyun süreleri senaryoya ve alana göre değişiklik gösterebiliyor. Bazen 2-3 günü bulan organizasyonlarda düzenlenmektedir.

Oyunda vurulunca ne oluyor?

Oyunlarda tek canınız vardır. Vurulduğunuzda safe zone’a gitmelisiniz. Bazı senaryolarda canlandırmalar olmaktadır ancak, Airsoft Türkiyede tek can üzerine oynanmaktadır.

Oyunla ilgili belli başlı konular yukarıdaki gibidir. Sizleri sıkmadan kısaca belirtmek istedik. Şimdi oyun alanları ile ilgili belirmek istediğim 3 madde var ;

Oyuna katılan hiç kimseyi tanımıyorum?

Airsoft oyun alanında daha önceden görmediğiniz arkadaş ortamını görecek ve bütün oyuncuların sizlere nasıl yardımcı olduklarına inanamayacaksınız. Bu konuda çekinilecek birşey yok.

Oyun alanında yemek, su ve tuvalet var mı?

Oyun alanları genel olarak merkezlerden uzaktır. O yüzden oyunlara gelirken su, yiyecek ve içeceklerinizi getiriniz.

İzleyici olarak katılabilir miyiz?

Evet, ancak yanınızda iş güvenliği gözlüğü ile gelmeniz gerekiyor. Gözlük hakkında bilgilendirme için buraya tıklayınız.

1 YORUM

 1. Paintball ile benzer bir oyun sanıyordum ama oyun terimleri vs bile çok farlı. Paintball ile aynı alanda mı yapılır peki bu spor, fiyatları ne durumda, istanbul’da mekan sayısı sınırlı mıdır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here