Airsoft Ekipman Alışveriş Kılavuzu sizlerin hobiye başlarken doğru ürünleri satın almanızda yardımcı olacağız. Doğru ekipmanlarla daha çok keyif alacaksınız

Şimdi ilk başta olması gereken en önemli ekipmanı sizlere anlatacağım.


GÖZLÜK


Airsoft oyunlarında tek taviz verilmeyen ekipmandır. Bütün ekipmanlarınız tam olsada gözlüksüz asla oyunlara giremezsiniz. Çünkü bu hobide tek zarar görecek organınmız gözümüzdür. Şimdi bunu iyice anlamanızı istiyorum.

Gözlük derken öyle satandart gözlükllerle oyun alanına gelemezsiniz belli bir standartlar içersinde olması gerekmektedir. Bu özellikler şunlardır;

 • Balistik,(Ateşli atış gözlüğü)
 • BS EN 166 ve ANSI Z87.1+ standartları.
 • Gözü sağdan soldan gelecek parçalardan koruyacak şekilde olmalıdır.

iki tip gözlükler vardır.

Airsoft Alışveriş Kılavuzu
Standart Tip Gözlük

1- Standart Tip Gözlük

Günlük hayatta kullandığımız gözlüklere benzerler ancak gözlük camı ve tasarımı alıştığımızın dışındadır. Kullanımı normal gözlüklere benzediğinden rahattır o yüzden kullanırken kolay adapte olursunuz. Sadece gözü önden ve yandan gelecek atışlardan sizi koruyacaktır. Altan gelecek BB’lerin girişini engellemek için maske, üsten gelecek BB’ler içinde şapka, kask takmanızı tavsiye ederim.

2- “Goggles” Tip Gözlük

Airsoft Ekipman Alışveriş Kılavuzu
“Goggles” Tip Gözlük

İngilizcesi Goggles olan gözlüğün açıkçası Türkçe karşılığını bilmediğim için bu şekilde yazdım. Çünkü alışveriş sitelerinde bu şekilde geçmektedir. Kayak gözlüğüne bezemektedir. Tasarımı normal gözlüklere göre farklı olduğundan kullanımı siz alışana kadar rahatsız etme durumu olacaktır. Ancak göz kısmını tam sardığı için sizlere tatmin edici bir güvenlik verecektir. Ben tercihimi bu tarzdan yana kullanmaktayım çoğunlukla oyunlara bu ürünle girerim.


MESH GÖZLÜKLER


Tel tarzında koruma sağlayan gözlüklere verilen adlardır, diğer standart gözlükler gibi iki tip vardır ancak cam yerine ince siyah renkli teller örülerek ince deliklerden oluşan bir ağ ile göz korunması sağlanmaktadır. Ancak bana sorarsanız ben bu tarz ürünleri sizlere tavsiye etmiyorum.

Airsoft Ekipman Alışveriş Kılavuzu
Hasar gören Mesh gözlük

Tavsiye etmeme sebebim de bu ürünlerin dayanıklılığına güvenmemem ve özellikle gelen atışlarda BB’leri parçalanıp kıymık şekilde gözlere girme ihtimali olmasıdır. Ayrıca metal ürünler olduğundan metal yorgunluğundan dolayıo bir süre sonra delinme olma ihtimali olacaktır. O yüzden ben mümkünse sizlerin bu ürünü kullanmamasını istiyorum. Eğer yok ben genede kullanırım bana birşey olmaz derseniz sizin bileceğiniz konu, ama yarın öbürgün gözünüzü elinize aldığınızda “Bak adam zamanında dediydi” demeyin sonra.


Şimdi hani alışveriş hakkında bilgi verecektin, gelmiş bize gözlüğü anlatıyorsun dediğinizi duyar gibiyim ama arkadaşlar durum çok önemli. Bunun farkında olmanız gerek ve alışverişlerinizde çoğu üründe ekonomi yapabilirsiniz yadan yurt dışından alabilirsiniz. ancak gözlüğün şakası yok arkadaşlar. Keseyi açacaksınız ve mümkünse bu ürünler Türkiye den almalısınız.

İzlemeye dahi olsa yanınızda en kötü iş güvenliği gözlükleriyle gitmenizi tavsiye ediyorum.

 


Hadi artık alışverişe başlıyoruz!!!

Yukardaki yazıyı okuyup buraya kadar geldiyseniz, tamam artık başlayabiliriz. İlk başta bu hobi ne kadar pahalı gözüksede alacağınız ekipman masrafı tek seferlik olacağından diğer hobilere göre aslında ekonomik hobi olarak bakmakyatım. Şimdi ilk başta 4.500 – 5.000 TL civarında bir bütçeye ihtiyacınız olacaktır. Pahalı ürün illa en kaliteli ürün olacaktır diye birşey yok sizlere burada bizim deneyip uygun gördüğümüz ürünleri paylaşacağız. Ve 2 tip standart alışveriş listesi oluşturacağız.

Şimdi sıramayı baştan aşağıya doğru yapacağız. Listemiz şu şekilde olacaktır.


 1. KAFA ve Boyun
  • Şapka, Kask, Balaclava
  • Gözlük
  • Maske
  • Telsiz
  • Microfon+kulaklık
 2. Gövde, Kollar, Eller, Bacaklar ve Ayaklar
  • Kamuflaj Setler
  • Soğuk hava iç giyim
  • Sıcak hava iç giyim
  • Saat
  • Haritalık
  • Eldiven
  • Dizlik
  • Kemer
  • Çorap
  • Bot
 3. Yelek
 4. Askı Kayışı
 5. Tabanca Kılıfı
 6. Taktik Kemer
 7. Sırt Çantası
 8. EK Ekipmanlar
  • Vuruldum bezi, yeleği veya Bandı
  • Düdük
  • Fener
  • İlk Yardım Seti

Ürün tavsiyeleri uzun süre denemelerimiz sonucunda ve binlerce ürün karşılaştırmasından sonra yapılmıştır. Elbet daha farklısı iyisi olanlar olacaktır, eğer böyle bir düşüncesi olan varsa bizlerle irtibata geçerek bu içeriğe katkıda bulunmuş olacaklardır. Yoksa sağda solda konuşmayınız.

 


KAFA ve BOYUN


Airsoft Ekipman Alışveriş Kılavuzu
Airsoft Ekipman Alışveriş Kılavuzu

Kafamız en önemli yerimiz. Çünkü gözlerimiz var, gözümüzü koruyacağız. Kesin olması gerekenler şunlardır

 1. Gözlük
 2. Şapka
 3. Maske

Bunları bir şekilde almanız gerekmektedir. Detaylı vereceğim listeye geçiyorum.

 • Şapka, Kask, Balaclava

Emerson marka işinizi görecektir, ben açıkcası bu markaları kullanıyorum, ürünleri satın alabileceğiniz linkleride sizlerle paylaşıyorum.

Şapka : 50 TL

Boonie Hat : 50 TL

Kask : 200 TL

Balaclava : 25 TL

 • Gözlük

Gözlük konusu önemli sizlerin bu alışverişleri Türkiye’den halletmenizi öneriyorum.

Ürün Satın alma linki – 1 Opsiyon : 50 TL – 700 TL

Ürün Satın alma linki – 2 Opsiyon : 120 TL – 390 TL

Bu ürünlerde pahalımı geldi, o zaman sizlere iş güvenliği gözlüklerini önerebilirim. 35 TL civarında fiyatlar var.

Önemli Not: Her ne olursa olsun aldığınız ürünleri bir kere olsun deneme atışı yapıp sağlamlığını kontrol ediniz.

 

 • Maske :

Yüz koruması önemlidir. Çünkü yüzünüz çoğunlukla yumuşal doku ile kaplı olduğundan yaralanmalar daha fazla olacaktır ve özellikle dişlerimizide korumalısınız. Her ne olursa olsun kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Bu ürünü tavsiye ederim. 35 TL

 • Telsiz

Oyun içersinde iletişim çok önemli bir konu. Onun için size önerdiğim telsizi almanızda fayda var.

Telsiz : 340 TL / Satın alırken firmayı arayıp Airsoft PRO bizi yönlendirdi, özel kanalları yüklermisiniz diye iletirsensiz telsizinin 125 kanal olarak size gelecek.

 • Microfon+kulaklık

Rahat iletişim için aşağıdaki ürünleri tercih edebilirsiniz.

Mikrofon + Kulaklık + PTT – Opsiyon 1 :700 TL / Fiyat ürkütücü gelebilir ama tek seferde vereceğini bir para ve sizi asla yarı yolda bırakmayacaktır. Bende bunu kullanıyorum. PTT alışverişinizde KENWOOD uç kullanmaktadır.

Mikrofon + Kulaklık + PTT – Opsiyon 2 :300 TL / Az önce 700 TL ne diyenler için gelsin bu üründe. İşinizi görecektir ama genelde çabuk bozuluyorlar. bir süre sonra yenisini almanız gerekebilir, yada şanslıysanız uzun süre sizi idare edecektir.

Mikrofon + Kulaklık + PTT – Opsiyon 3 : 90 TL / Kaptan sen ne yaptın 300 TL’de çok diyenlere gelsin bu set o zaman. Almışken yedekli alın, çabuk bozuluyor ürünler.


Gövde, Kollar, Eller ve Bacaklar


Airsoft Ekipman Alışveriş Kılavuzu
Airsoft Ekipman Alışveriş Kılavuzu

Tüm vücudumuzda olması gereken ekipmanlar şunlardır.

 1. Kamuflaj
 2. Saat
 3. Eldiven
 4. Bot

Bu ürünleri dizmeniz yeterli olacaktır, ancak daha fazla ekipmanla kendinizi daha iyi bir airsoft oyuncusu yapabilirsiniz. Detaylı listemize aşağıdan devam ediyoruz. Hepsi olmasada olur ancak olursa tadından yenmez.

 

 • Kamuflaj Setler

Airsoft askeri canlandırma oyunu olduğu için kamuflajın yeride başka. İlk oyunlara gelirken en azından yeşil, tan veya siyah renk kargo pantalon, gömlek, T-shirt veya gömlekle gelebilirsiniz ama ne olursunuz öyle eşortmanla falan halı saha maçına gelirmiş gibi gelmemeye özen gösteriniz. Ayrıca Airsoft PRO organizasyonunda TSK kamuflajı kullanılabiliniyor.

Emerson Marka : 220 TL – 450 TL (ASYA BEDENLERİ OLDUĞU İÇİN BEDENLERE DİKKAT)

Propper Marka Üst Alt : 650 TL (AMERİKA BEDENLERİ OLDUĞU İÇİN BEDENLERE DİKKAT)

Ufpro Marka : 1.200 – 1.500 TL (PANTALON BEDENINIZLE AYNI)

 • Soğuk hava iç giyim

Termal içlikler işinizi görecektir. Ben falke markasını tercih ediyorum, ancak Under Armor veya 5.11 olursa tadından yenmez. Yada daha ekonomik ürünler için direk askeri ürün satan yerlerden alabilirsinizde. Bu masraf size 150 – 600 TL arasında tutacaktır. Tercih sizin.

 • Sıcak hava iç giyim

Bunda direk Under armor markası tavsiye ederim, üstünü boş verin en azından alt giyimini almanızı tavsiye ederim. Bunda bi 300 TL masrafınız olacaktır, eğer Under Armor tercih ederseniz. Ama Decatlon markasında da çok ucuz yollu çözebilirsiniz bunu.

 • Saat

Oyun süresini takip etmeniz gerekecektir, direk en ucuzun uda alabilirsiniz ancak GPS’li saatler çok işinizi görebilir.

 • Eldiven

Yarım parmakları tavsiye etmiyorum. Çünkü tırnaktan vurulmak çok kötü oluyor.

Ucuz Opsiyon 1 : 30 TL

Ucuz Opsiyon 2 : 35 TL

Mechanix : 150 TL

 • Dizlik

Aldığınız kamuflajda yoksa eğer, altaki üründen almanızı tavsiye ederim. Direklik neysede, dizlik çok önemli

Dizlik, Dirseklik set : 65 TL

 • Kemer

Düz kemer diyip geçmeyin iyi ürün olmazsa pantalonunuz dize düşebilir…

Uygun fiyatlı ürün : 35 TL

Sağlam ürün : 160 TL

 • Haritalık

Warrior Assult Haritalık : 180 TL / O kadar ihtiyacınız olmayabilir. Başka markadanda çözebilirsiniz ancak bu marka idealdir

 • Çorap

Ne alaka diyeceksiniz. Ama Bot çorabı yada trekking çorabı dışında oyunlara gelirseniz, direk ayaklarını patates edebilirsiniz. Onun için gidin alın kesin, burada opsiyonlar çok fazla, gidip herhengibir yerden alabilirsiniz ancak bunada bi 50 TL diyiyorum ben.

 • Bot

Bazı ekipmanlarda sizleri biraz zorlayacağım, çünkü bu oyunda ayak konforu çok önemli ve bunuda sağlam bir BOT’la sağlayabilirsiniz.

LOWA Bileklikli Bot : 650 TL / Ben bunu kullanıyorum ve çok memnunum. Renk konusu sizin zevkinize göre değişebilir. Benim kamuflajıma bu renk yakıştığı için tercih ettim.

LOWA Bilekliksiz Bot : 390 TL / Uzun bot giymeyi seveyenler tercih edebilir.

LOWA Standart Ayakkabı : 490 TL / Bota o kadar para verilirmi 15 günde bir falan giyeceğim diyenlere günlükte kullanabileceğiniz ayakkabı önerisi. Ancak bilek koruması olmadığı için dikkatli olmanızda fayda var.

Evet biraz pahalı ürünler ancak, bu markayı tercih ederseniz kafanız rahat edecektir. Tek seferde nokta atışı ürün almış olacaksınız.


Yelek


Airsoft hobisinin olmazsa olmazıdır bence, eğer bu hobiyi tam anlamıyla yapmak istiyorsanız yeleğiniz olması gerekiyor. Çünkü o kadar ekipmanıüstünüzde rahatlıkla taşıyabilmeniz için başka bir şeçeneğiniz yok.

Uyun fiyatlı yelek

Assault Plate Carrier :  100 TL

Dikkatli olun dostlar bunu 300 – 400 TL arasında kitlemeye çalışan yerler var. Acele etmeyin verin siparişi anca gelir. Rengine göre fiyat değişikliği olabiliyor. Ürünün size gelme süresi 3 – 8 hafta arasında değişebilir. Üzerinde sizin için yeterli cepler bulunaktadır. Az para harcayıp alabileceğiniz yelektir. Kokabilir, yapmanız gereken fazla kapalı yerlerde tutmayın açıkta uzun süre tutarsanız kokusu geçecektir.

Emersongear LBT 6094 – CB

 

Emersongear LBT 6094 : 450 – 500 TL

En beğendiğim yelek diyebilirim. Bütçemi biraz daha zorlayıp daha iyisini almak istiyorsanız bu ürünü tavsiye ederim. Ürünün size gelme süresi 3 – 8 hafta arasında değişebilir. Üzerinde size yetecek bir çok cepler vardır ve bir çok renk seçeneğinin olması ve CORDURA kumaş kullanılması bir çok yeleğe göre çok daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Özellikle artık “Multicam” patterni orjinal kullanılmaktadır ve böylelikle çok daha iyi bir renk tonu yakalanmış oluyor. Molle sistem sayesinde istediğiniz cepleri sonradan da ekleyebilirsiniz.

DİKKAT : DAHA UCUZUNU BULABİLİRSİNİZ ANCAK DİKKAT EDİN ÜZERİNDE ÇANTALARI YADA CEPLERİ OLMAYAN MODELLERİ OLABİLİR.

WARRIOR CENTURION MK1 COMBO MULTICAM
WARRIOR CENTURION MK1 COMBO MULTICAM

WARRIOR CENTURION MK1 COMBO : 750 TL

Çok üzün süredir kullandığım yelektir. Gerçekten çok başarılı ve konforlu bir yelek. İsterseniz sadece ön panelini alabilirsiniz ancak arka kısımı açık kalacağından ilk başta sırtınız açık kalacağından BB’leri engellemeyecektir. ikicisi ise yeleğin sünger teknolojisi çok iyi ve herhangi bir düşmede sizleri koruyacaktır. Arka panelin bir diğer faydası ise yelek kapasitesi artırmasıdır. Bu yeleğin en çok hoşuma giden kısmı ise üstünde 8 tane şarjörlük olması ve bu şarjörlüklerin 5.56mm, 7.62mm, AK-47 ve G36 gibi şarjörlere uygulanabilinir olması özellikle siz yeni oyuncular için çok önemli bir özellik. Çünkü hobiye başladığınızda hangi ürünü kullanacağınız net olmadığı için çeşitli AEG ve GBB’leri denerken yelek değiştirmek zorunda kalmayacaksınız. Anlatılacak çok şeyi var. Tek kusuru renk seçeneği az olması. Sadece TAN ve MULTICAM renkleri mevcuttur. Onun dışın almışken iyi ürün almak isteyen oyunculara şiddetle tavsiye ediyorum. Ürünün size gelme süresi 1 hafta 10 gün içerdinde teslim oluyor.

WARRIOR RICAS COMPACT DA5.56 MULTICAM

WARRIOR RICAS COMPACT SET : 850 TL

Buda başka kullandığım bir yelek modelidir. Molle panel yelek sisteminde hafif kullanımı rahat olan bu yeleği de sizlere öneriyorum. Bir önceki yeleğe göre bunu farkını size söylemem gerekirse bu yeleğin üstündeki cepler sonradan eklemeniz gerekiyor ama dert etmeyin size fiyatını ve linkini belirtiğim ürün set halindedir. Satın alırken kullandığınız ürüne göre şarjörlükleri seçmeyi unutmayınız. Diğer yeleğe göre renk seçeneği daha fazladır ve set içersinde çıkan cepler ve çantalar sizin işinizi uzun bir süre görecektir. Ürünün size gelme süresi 1 hafta 10 gün içerdinde teslim oluyor.

WARRIOR DCS : 900 TL

Meşhur DCS, çoğu airsoft oyuncusunun hayali ve ilk tercihi ama ne diyeyim ben pek beğenemedim bu zamana kadar. Ama çok fit bir vücut yapınız varsa size çok iyi uyacaktır. ancak göbekli birisiyseniz, valla ne diyeyim çok kötü duruyor. Bakanın gözü kanayabilir. Söyleyeceğim detaylar bir önceki RICAS yelekle aynı olduğundan burada yazmıyorum. İkisi arasındaki fark tasarım farkıdır. Hangisi hoşunuza gidiyorsa direk alabilirsiniz. Ürünün size gelme süresi 1 hafta 10 gün içerdinde teslim oluyor.


SAKIN ALMAYIN!!!!Peki hiç yerli model yok diyenler varsa, şuanda ARGE çalışmalarında destek olduğumuz PTG markanısını önerebilirim. İncelemek isteyenler buradaki linki takip edebilirler. TIKLAYINIZ


Askı Kayışı


 

Çok çeşit var, ilk başta ucuz olanı alabilirsiniz. Türkiyede 50 – 150 TL arasında bulabilirsiniz. İnternette alabileceğiniz slingler şunlardır. Onun dışında bir çok çeşit var ama dediğim gibi ilk başta en ucuzunu alabilirsiniz. Ben size iki ürün tavsiye edeceğim, yani size budur diye söyleyeceğim ürün yok malesef. Kullandıkca siz karar vereceksiniz.

Multi-function One Point Tactical Rifle Sling : 35 TL

WARRIOR QRS FASTEX SLING MULTICAM : 150 TL (Yeleksiz kullanılamaz)


Tabanca Kılıfı


Bacağa ve kemere takılmasını tavsiye ediyorum. hangisi daha iyi diye sorarsanız kişiye göre değişir. Ben size iki ürün tavsiye edeceğim, yani size budur diye söyleyeceğim ürün yok malesef. Kullandıkca siz karar vereceksiniz. Ürünler her tür pistole uyacak türdendir.

Bacak Kılıfı : 35 TL

WARRIOR UNIVERSAL PISTOL HOLSTER : 350 TL (Şiddetle tavsiye edilir)


Taktik Kemer


Taktik kemerler işinizi görecektir. Özellikle ekstradan ekleyeceğiniz cepler ve çantalarla yanınızda daha fazla ürün taşımanıza yarayacak ve özellikle boş şarjörleri koyacağınız DUMP POUCH ları buraya takmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Bunun için ürün önermiyorum, çünkü ilk alışverişte size gerekicek birşey değil. Sizin bir kaç oyuna katıldıktan sonra almanızı tavsiye ediyorum.


Sırt Çantası


Acele etmeyin bunu almak için şu zamana kadar inanın hiç ihtiyacım olmadı, bunun yerine bol yelek çantaları ile işinizi çözebilirsiniz. Size ancak 24-48 saatlik oyunlarda işinize yarayacaktır. Acele etmeyin almak için.


Ek Ekipmanlar


 • Vuruldum bezi, yeleği veya Bandı

Düz, kırmızı, beyaz, turuncu veya iş güvenliği yelekleri işinizi görecektir.

 • Düdük

Allahın düdüğü deyipte geçmeyin olsun üstünüzde.

 • Fener

Üstünüzde bulunması gerekiyor.

 • İlk Yardım Seti

Bu ürün ve bunun türevleri işinizi görecektir. Ürünler için tıklayınız.


Valla uzun bir yazı oldu ve elimden geldiğinde detayları sizlerle paylaşmaya çalıştım. Hala aklınızda kalan soru işaretleri varsa yorum kısmında sorunuzu sorabilirsiniz.

Önemli hatırlatmalar:

 • Ürün fiyatları döviz kurlarına göre değişkenlik gösterebilir.
 • Kargo ücretleri içine eklenmiştir.
 • Aliexpress sitesinden alacağınız ürünler 3 – 8 hafta arasında gelebiliyor. Çok az bir ihtimalde olmsa 1 haftada teslim edilebilindiği oluyor
 • Uktactical sitesindeki ürünler 1 hafta 10 gün içersinde teslim ediliyor.
 • Code Red Telsiz ve kulaklık siparişleri 1 hafta 10 gün içersinde teslim ediliyor.
 • Tavsiye edilen ürünler gümrükten direk yada üstüne vergi ödenerek teslim alınmış ürünlerdir.
 • Tavsiye edilen ürünler tarafımızda denenmiş ve çoğu yeni oyuncuların işini görecek türdendir. Herhangibir sponsorluk falan yoktur, direk kendi fikrimizdir.

Yazıya bazı eklemeler çıkartmalar yapılabilinir. O yüzden yazıldığı tarihi belirtiyorum.

30/10/2017

Ayrıca daha önceden detayları paylaştığım yazıyıda okumanızı tavsiye ederim.

Airsofta Başlayacaklar için bilgilendirmeler

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

4 YORUMLAR

 1. Turgay abi s.a. oncelikle bu ozverinden dolayı tüm airsofterlar adına teşekkür ediyorum sağol varol. Abi tufek ve pistol alicam ama bu harcamayi bir sefer yapmak istiyorum. Ikisine toplamda 3 bin tl butce ayirabilirim. Piyasada avfoni.com da cok degisik ve ucuz markalar var. Guvenilip alinirmi? Alacagim oyuncak green gas mi olsun elektriklimi? Ikisi arasinda performans farki varmi? Gazli olup blowback olanlarda gazin bir kismi blowback icin harcaniyormus dogrumu? Blowback gereklimi? ( ya da gerekli bir keyifmi) alacagim oyuncak goruntu olarakda kallavi olsun beni cezbetsin istiyorum yanlismi yapiyorum? Reddot icin f/p açısından guzel bise onerebilirmisin? Sacma atan havali tabancalarla bb atan pistollerin gucu ortalama ayni havaliylada airsoft yapilirmi? ( yapilirsa can yakarmi) simdiden teşekkür ediyorum selametle kal abi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here